21. 09. 2023

Ukrajina – Rozhovory, mýty a fakta

Bezprostředně poté, co Ruská armáda vtrhla na Ukrajinu jsem zjistil, že potřebuji informace: Jaký je příběh Vladimíra Putina, jaký je příběh Volodymyra Zelenského? Jak to je s ohrožením jaderných elektráren a jak to je s jadernými zbraněmi? Má ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a prezident Putin vůbec adekvátního partnera na poli mezinárodní politiky? Jak lze očekávat, že s bude chovat okolní svět? Co přesně je „válečný zločin“? Jak je to s Banderovci a jak vypadá historický příběh Ukrajiny – když Putin hovoří o tom, že jako stát nikdy neexistovala, má pravdu, anebo už touto větou se vlastně dopouští (verbální) genocidy, protože vymazává svéprávný národ?

Byla to spousta otázek, na které jsem si nedokázal odpovědět a na internetu byla změť protichůdných informací. Pokud jsem se chtěl dobrat k něčemu platnému, validnímu, musel jsem si kýžené odborníky najít sám. A tak vznikl cyklus rozhovorů pro můj youtubový kanál – cyklus se jmenoval „Ukrajina – zvláštní vydání“ – za pár týdnů tento cyklus nasbíral více než půl milionu zhlédnutí. Podobné otázky tedy evidentně trápily víc lidí, ne jenom mne.

Mezi osobnostmi, které odpovídaly na moje otázky, byli nynější prezident Petr Pavel, expert na mezinárodní právo a pozdější ministr školství Vladimír Balaš, historik Michal Stehlík, experti na historii Ukrajiny z Univerzity Karlovy Stanislav Tumis a Marek Příhoda, expertka na jadernou energetiku Dana Drábová, někdejší vicepremiér a ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda, válečná reportérka Lenka Klicperová a další..

Na databází českých knih máme 80% hodnocení (což mi vzhledem k proruské klice připadá jako zázrak..:-), namátkou vybírám:

„Díky těmto sebraným rozhovorům s odborníky jsem si udělala přehled, jak to s Ukrajinou a Ruskem v dějinných i jiných souvislostech je. Petr Horký mě dříve zaujal jako cestovatel a nyní mě přesvědčil i o dalších svých kvalitách.“

„Je to kvalitní dílo, zaměřené převážně na historická fakta a dávání těchto faktů do souvislostí.“

Vydal CPress, 2022

p.s.: pobavilo mne, jak někteří prodejci mne mají prostě zařazeného jako cestovatele (inu o mé další práci se zas tolik nepíše, jako o cestování), a tak to občas zařazovali mezi cestopisy…