WHANG OD OGGAY
Tetovala jsem lovce lebek
15. 1. 2021Filipíny, vesnice Buscalan. Tam žije Whang Od Oggay, nejstarší tatérka světa, která pamatuje slavnosti a trofeje za zabité nepřátele, pamatuje lovce lebek. Setkali jsme se předloni, kdy údajně slavila 102 let. Usměvavá, jiskry v očích. Dlouhá fronta lidí, kteří od ní chtěli prastaré tetování trnem a sazemi (zvané batok) se vinula snad deset metrů. Když dotetovala chlapa a on se s ní chtěl vyfotit, mrkla a sáhla mu mezi nohy – podle nálezu se buď rozesmála anebo uznale pokývala hlavou. Přišlo mi, že nežije ve smutných vzpomínkách na dobu kdy všechno bylo jiné, na dobu, kdy byla mladá. Přišlo mi, že dokáže žít tady a teď. Posuďte sami – zvu vás na výlet na Filipíny, na ostrov Luzon do oblasti Kalinga! (a taky na výlet časem, kdy počet zabitých určoval hrdost a sílu muže)
Natočeno v rámci projektu https://sinofon.cz/
JOSEF FORMÁNEK
Definují nás příběhy těch nejbližších lidí.
14. 1. 2021Povídání o tichu s úspěšným českým spisovatelem Josefem Formánkem…
Pepa přijel na vltavský hausbot unavený po celém dni v Praze. Právě možnost povídat si a natáčet večer, byla ukázkou důvěry, ukázkou našeho kamarádství, protože to znamenalo, že si navzájem věříme, i když ani jeden z nás nemá situaci úplně pod kontrolou a vydáváme se na vlny nejisté budoucnosti. Když jsem hrubý sestřih poslal Pepovi k posouzení, vyčítal si, že je před kamerou málo energický, měl pocit, že toho říká málo… Já mám jiný dojem. Právě ztišení a tempo této debaty mi připadá velmi osobní, výjimečné. Pepa se tu ukazuje, jak ho znám ze společných setkání, ale málokdy v médiích. (navíc ke Knize o tichu mi to přijde na místě, no ne?)Stehlíkův kurz moderních českých dějin 5/10
11. 1. 2021O NAŠICH SOUSEDECH
Jaké vlastně máme historické vztahy s okolními zeměmi? Ruku na srdce – kolik toho víte o našich sousedech? Naší historií se velmi zajímavě až do dneška line vývoj těchto vztahů. Vždy to nějak odráží naše příběhy a bohužel, docela často také určitou nezralost. Je to už jinak? Je tu další díl Stehlíkova kurzu moderních dějin!
Doporučená literatura:
Tomasz Jurek, Martin Wihoda, Jiří Friedl, Miloš Řezník: Dějiny Polska, NLN – Nakladatelství Lidové noviny 2017.
Lazsló Kontler, Miloslav Korbelík: Dějiny Maďarska, NLN-Nakladatelství Lidové noviny 2011.
Dušan Kováč, Dějiny Slovenska, NLN-Nakladatelství Lidové noviny 2011.
Kol. autorů: Dějiny Rakouska, NLN-Nakladatelství Lidové noviny 2010.
Helmut Müller, Hanna Vollrath, Karl Friedrich Krieger: Dějiny Německa, NLN-Nakladatelství Lidové noviny 1995.
Kol. autorů: Rozumět dějinám: vývoj česko-německých vztahů na našem území v letech 1848-1948, Gallery 2002.odkazy:
www.michalstehlik.cz
www.prepistedejiny.czStehlíkův kurz moderních českých dějin 4/10
11. 1. 2021Je tu další díl našeho historického seriálu! Téma čtvrtého dílu je: ČEŠI JAKO NEVĚŘÍCÍ NÁROD.
Je to tak? Jak na tom ve skutečnosti jsme a hlavně jak to bylo v moderní historii?
Maličko se obávám, že jestli jsme v minulých částech balancovali na hraně zloby oponentů, tak tentokrát jsme urazili úplně všechny…ale rozhodně to není cílem!…a pozor: toto je rozhovor skutečně natáčený přímo u mne na hausbotu!
ANDRE HARTMAN
Žralok mne pokousal, ale nemohl za to.
9. 1. 2021Loňský host našeho festivalu NEZNÁMÁ ZEMĚ a držitel ceny Kantuta za rok 2019 Jihoafričan Andre Hartmann je první člověk na světě, který se potápěl s velkým bílým žralokem bez jakýchkoli ochranných pomůcek. Spolupracoval snad se všemi špičkovými světovými produkcemi od BBC, Discovery Channel až po National Geographic. Jako jeden z mála lidí začal chápat logiku chování těchto nebezpečných predátorů. Jak uvažuje člověk, který jako domácího mazlíčka choval třeba kobru anebo zmiji útočnou?
VLADIMÍR BENEŠ
Nejlepší mimikry demence jsou postavení a zkušenost.
7. 1. 2021Co myslíte, je možné transplantovat mozek? Dají se vyhledat přesná místa, kde máme v hlavě uloženy cizí jazyky? Anebo je možné, aby se operoval mozek pacientovi při vědomí? Profesor Vladimír Beneš je český lékař, neurochirurg, přednosta Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha. Loni vyšla jeho kniha Mé cesty do hlubin mozku, se kterou ztrhal žebříčky prodeje. Poslechněte si, co dokáže jeden z nejlepších světových opravářů lidských hlav! Jednoho až napadne, jaká je škoda, že to podobně nejde i s myšlenkami, co jsou uvnitř, ale to sem nepatří, to je už je úúúúplně jiný obor… 🙂
Stehlíkův kurz moderních českých dějin 3/10
6. 1. 2021VZNIK ČESKOSLOVENSKA
Třetí díl našeho seriálu o moderních dějinách České republiky zveřejňujeme v předvečer státního svátku 17.11.2020. Tématem je tentokrát vznik Československa. Jistě, máme v tom všichni jasno, přece jsme se to učili ve škole a navíc v čem jiném by se měl orientovat každý Čech, než alespoň v základních okolnostech vzniku našeho státu…tak príma, co bychom říkali, kdyby se vedla řeč o národnostním složení nově založené země? Kdyby padla otázka po národní identitě? Jaké byly vzájemné vztahy a potřeby Čechů a Slováků v době založení a pak i v průběhu fungování našeho společného státu? A jak to vůbec bylo s vlivem Německa a Sovětského svazu na naše dějiny? Je tu další díl….a další nálož třaskavých námětů do debat a do diskuzí!
ANNA HOGENOVÁ
Život je dar, za který se taky musí platit.
5. 1. 2021Je tu další rozhovor s prof. Annou Hogenovou. Filozofie každodennosti – každodenní filozofie: odpovědi na vaše otázky. Když jsem před měsícem nabídl, ať napíšete, co by vás od paní Hogenové zajímalo, netušil jsem, kolik se toho sejde! A když jsme začali natáčet, netušil jsem, jak se to všechno bude doplňovat, že si to sedne dohromady. Člověk si pak říká, jak spolu opravdu spousta věcí souvisí…
Kdyby pro někoho byl začátek příliš složitý, anebo kdyby si chtěl skočit rovnou na konkrétní otázku, využijte odkazy níž.S tím, co během našeho rozhovoru zaznělo, nemusíte souhlasit, cílem není nikoho do ničeho nutit. Cílem je popřemýšlet nad životem a je na každém jak moc hluboko…protože to je cesta k nalezení…tišiny duše…:-)
Nakonec mi to nedá, abych nenapsal jeden citát, který byl adeptem na nadpis:
“Nenuťte se do pozitivního myšlení.”OTMAR OLIVA
horolezec a papežův sochař
29. 12. 2020Otmar Oliva je horolezec, který vytváří úžasné sochy. Anebo mezinárodně proslavený sochař, který má rád hory. Anebo je to disident, který to dotáhl až k papeži Janu Pavlu II. Anebo je to slavný a úspěšný sochař, který seděl v kriminále…anebo….však vy si uděláte obrázek sami. Je to otevřený chlap, obdařený úžasným talentem, upřímností a unikátním pohledem na svět i na víru. Rád toto video nahrávám na začátku času adventního roku 2020, ale podle mne stojí za poslech kdykoli. Poslechněte si příběh muže, který vytvořil interiér papežovy vatikánské kaple Redemptoris mater, ale také třeba kříž na vrcholu Gerlachova štítu, žezlo pro Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, výzdobu včetně oltáře pro „Pražské Jezulátko” v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně v Praze… Asi stejně jako já si nakonec řeknete, že nejlepší příběhy a scénáře stejně vždycky píše život…anebo přesněji: Bůh.
Tady je odkaz na galerii s výzdobou papežské kaple, kterou tvořil Otmar: http://www.otmaroliva.cz/redemptoris-mater-2/
obzvláště papežský trůn doporučuji vaší pozornosti…odkazy:
www.otmaroliva.czPokud budete chtít jít dál po Otmarově příběhu, doporučuji toto:
https://www.pametnaroda.cz/cs/oliva-otmar-1952
https://vltava.rozhlas.cz/sochar-otmar-oliva-cichova-pamet-je-ta-nejniternejsi-hory-jsem-si-zamiloval-skrz-8140744BRUNO BAUMANN
Přežil jsem vlastní smrt.
17. 12. 2020Rakouský rodák Bruno Baumann v roce 1996 málem zemřel žízní při neúspěšném pokusu přejít pěšky a sólo poušť Gobi. Přežil a tato lekce se stala základem pro sedmiletou práci, kdy se připravoval na druhý pokus. Napodruhé uspěl a stal se prvním a jediným člověkem na světě, který pěšky, sólo a bez podpory uspěl. Co se naučil, jak se orientovat v poušti, co je na těchto pustinách krásné a také co se stane s mnoha všeobjímajícími ideály, když přijde skutečná písečná bouře?