14. 02. 2019

Sloni žijí do sta let

M. Zikmund, P. Horký, M. Náplava

Nejutajovanější kniha současného knižního trhu! 🙂

V roce 2000 jsme jeli společně Miroslav Zikmund, Miroslav Náplava a já na Srí lanku a Maledivy. Pro Mirka Náplavu a pro mne to tehdy byla prostě úžasná výprava s cestovatelským guru. Vůbec jsme nedomýšleli, co asi bude pro pana Zikmunda návrat na jedno z klíčových míst jeho života po devětatřiceti letech. V roce 2002 vyšla kniha poprvé. Stala se bestsellerem a tím pro nás bylo hotovo. Alespoň jsme si to mysleli. Udělal jsem stejnojmenný film (ke shlédnutí tady: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1105485078-sloni-ziji-do-sta-let/), který na ČSFD dostal i laskavé ohodnocení…pak se najednou přiblížily sté narozeniny pana Zikmunda a dostal jsem nápad. Krok jedna znamenal pustit si film a přečíst skoro dvacet let starou knihu. Mno, bylo to drsné setkání sám se sebou! :-))))

Sedli jsem s Mirkem Náplavou a naše texty jsme maličko upravili. Pak nám došlo, asi vlivem věku, přece jenom je nám skoro o dvacet let víc než tehdy, jak veliké dobrodružství představuje cesta zpět za nádhernou etapou vlastního života. A tak jsme také některé pasáže dopsali – jako kdyby při prvním vydání byla knížka jenom součástí příběhu, který stále ještě běžel. Teď už jsme byli schopni příběh uzavřít a doříct rozepsané.
Podstatou vydání knížky v roce 2019 bylo, že se o její přípravě nesmí dovědět Miroslav Zikmund, aby byla dárkem na 14.2.2019 – den jeho 100. narozenin. Veliká konspirace zafungovala a i když třeba tisk probíhal v tiskárně Graspo, která je snad 1500 kroků od místa, kde Zikmund bydlí, překvapení se povedlo! Přesvědčili jsme i vydavatele, že prostě jakákoli reklama smí být zahájena nejdřív 14.2., zkrátka až knížku pan Zikmund dostane jako dárek. Toto všechno se podařilo a moc děkuji všem, kteří se nechali na podobnou bláznivost přemluvit a pomohli nám dát velkému cestovateli dárek, ze kterého měl a má velikou radost!