Igor Lukeš je profesorem historie na Bostonské univerzitě. Specializuje se na dějiny Ruska a východní Evropy. Ze Spojených států se nabízí dosti jiný pohled na Evropu a místní dění, než jak se to jeví doma.

V tomto rozhovoru mi šlo o to, pobavit se o srpnové invazi roku ’68 z perspektivy západních mocností. Jak to vnímali? Chtěli nás nějak chránit? Tlačili na Rusko? Anebo to naopak bylo úplně jinak? Od tohoto tématu jsme se dostali k listopadu 1989 a nakonec i k tomu, nakolik lze souhlasit s Putinovými tvrzeními, že západ usiluje o zničení Ruska, anebo nakolik se celý svět vyvíjí podle toho, jak rozhodují velké mocnosti.

Dva zlomové momenty z naší země velmi zajímavě prozrazují některé klíčové mechanismy světové politiky i světových dějin. Řekl bych, že tvrdit, že Rusko je permanentně ohrožené západem je stejná blbina, jako tvrdit že západ se nějak speciálně stará o to, co se děje v České republice. Tím rozhodujícím prvkem jsme totiž jenom my sami. Nebojte, žádný spoiler to není, ta pravá zápletka teprve přijde. Ale ať předbíhám, rozhovor teprve začíná.

Celé znění rozhovoru bez reklam a s bonusem najdete na herohero.co/petrhorky