Invaze 1968 očima západu
Igor Lukeš je profesorem historie na Bostonské univerzitě. Specializuje se na dějiny Ruska a východní Evropy. Ze Spojených států se nabízí dosti jiný pohled na Evropu a místní dění, než jak se to jeví…
Igor Lukeš je profesorem historie na Bostonské univerzitě. Specializuje se na dějiny Ruska a východní Evropy. Ze Spojených států se nabízí dosti jiný pohled na Evropu a místní dění, než jak se to jeví doma.
V tomto rozhovoru mi šlo o to, pobavit se o srpnové invazi roku ’68 z perspektivy západních mocností. Jak to vnímali? Chtěli nás nějak chránit? Tlačili na Rusko? Anebo to naopak bylo úplně jinak? Od tohoto tématu jsme se dostali k listopadu 1989 a nakonec i k tomu, nakolik lze souhlasit s Putinovými tvrzeními, že západ usiluje o zničení Ruska, anebo nakolik se celý svět vyvíjí podle toho, jak rozhodují velké mocnosti.
Dva zlomové momenty z naší země velmi zajímavě prozrazují některé klíčové mechanismy světové politiky i světových dějin. Řekl bych, že tvrdit, že Rusko je permanentně ohrožené západem je stejná blbina, jako tvrdit že západ se nějak speciálně stará o to, co se děje v České republice. Tím rozhodujícím prvkem jsme totiž jenom my sami. Nebojte, žádný spoiler to není, ta pravá zápletka teprve přijde. Ale ať předbíhám, rozhovor teprve začíná.
Celé znění rozhovoru bez reklam a s bonusem najdete na herohero.co/petrhorky
Budování vztahu k sobě
Jsem moc rád, když s natáčením mé talkshow Hausbot vyrazíme mezi lidi a setkáváme se s živým obecenstvem. Proto rád přijímám pozvání Hausbotalku na festivaly – jako například na Colours of Ostrava a j…
Jsem moc rád, když s natáčením mé talkshow Hausbot vyrazíme mezi lidi a setkáváme se s živým obecenstvem. Proto rád přijímám pozvání Hausbotalku na festivaly – jako například na Colours of Ostrava a jejich Meltingpot. Kromě mých přednášek jsme také společnými silami natočili některé rozhovory, mimo jiné i tento s psychoterapeutem Honzou Vojtkem.
Vžijte se do letního večera, kdy hustě pršelo, před zcela zaplněným stanem stála ještě skupina lidí odhodlaných poslouchat i na dešti (na dálku jim posílám prostorem i časem můj obdiv a poděkování) a hodinová debata co nevidět začne.
Jak souvisí bolest těla a duše?
Celý rozhovor bez reklam a s patnáctiminutovým bonusem najdete na https://herohero.co/petrhorky. Jaký vztah mají naše myšlenky a fyzické bolesti, které prožíváme? Když někoho bolí záda, špatně se dých…
Celý rozhovor bez reklam a s patnáctiminutovým bonusem najdete na https://herohero.co/petrhorky.
Jaký vztah mají naše myšlenky a fyzické bolesti, které prožíváme? Když někoho bolí záda, špatně se dýchá, nemůže protáhnout ruce anebo uvolnit nohy, je možné, aby to mělo původ i v myšlenkách a v naší duši? Jaký bychom tedy nejlépe měli mít vztah sami se sebou? Vztah k našemu tělu i k naší psychice? O tom jsem se bavil s fyzioterapeutem Tomášem Rychnovským, expertem na propojení těla a duše.
Taky vyhazujete třetinu jídla?
Video včetně bonusu a bez reklam najdete na https://herohero.co/petrhorky Každoročně se na planetě Zemi vyhodí třetina vyrobeného jídla. Toto množství vyhozených potravin by stačilo nakrmit hladovějíc…
Video včetně bonusu a bez reklam najdete na https://herohero.co/petrhorky
Každoročně se na planetě Zemi vyhodí třetina vyrobeného jídla. Toto množství vyhozených potravin by stačilo nakrmit hladovějící na celé planetě. Ptáte se, proč se to neděje? Odpověď není snadná, protože problém je zamotanější. Ale jsou metody a postupy, které daný problém alespoň částečně řeší. Bavil jsem se o tom s emeritní ředitelkou federace potravinových bank v České republice Veronikou Láchovou.
Co myslíte, umíme si v naší zemi poradit s přebytkem jídla anebo je to spíš šlendrián, o kterém se nemluví?
Jaké si to uděláš, takové to máš!
Toto video vč. 15 minutového bonusu a bez reklam najdete na kanálu pro mé podporovatele: https://herohero.co/petrhorky Dnes pokračuje můj seriál o úspěšných podnikatelích, o lidech, kteří vybudovali z…
Toto video vč. 15 minutového bonusu a bez reklam najdete na kanálu pro mé podporovatele: https://herohero.co/petrhorky
Dnes pokračuje můj seriál o úspěšných podnikatelích, o lidech, kteří vybudovali značku, postavili firmu anebo dokázali oživit legendu. Tento seriál točím proto, abych zbavoval naši společnost spousty předsudků, které má stále dost lidí ve vztahu k podnikání, k úspěšným a hlavně k bohatým lidem. A také abych inspiroval a posílil každého, kdo chce začít sám něco tvořit.
Zrovna dnešní příběh je podle mne obrovská inspirace a motivace pro kohokoli, kdo by chtěl s něčím začít. Zuzana Ceralová Petrof stojí v čele světově proslulé značky klavírů a pianin. Ale rozhodně nečekejte nějaký veselý restituční příběh. Naopak. Když mohla sympatická žena překonat tolik zrad a potíží, proč by další takový nemohl být kdokoli z nás? Poslechněte si, co všechno je někdy potřeba zvládnout…
Zaklikněte si odběr, ať nezmeškáte další videa a pojďte se podívat i na můj účet herohero, kde najdete bonusový obsah, videa i audia bez reklam a řadu dalších výhod.
Les nejde řídit, jen využívat.
Anglická verze rozhovoru je k dispozici na kanálu pro mé podporovatele: https://herohero.co/petrhorky. Peter Wohlleben je autor knih, které se staly světovými bestsellery jako například Tajný život st…
Anglická verze rozhovoru je k dispozici na kanálu pro mé podporovatele: https://herohero.co/petrhorky.
Peter Wohlleben je autor knih, které se staly světovými bestsellery jako například Tajný život stromů a nebo Tajemné pouto.
Sám je německým lesníkem, stará se o domácí hospodářství a přitom konzultuje otázky životního prostředí s běžnými lidmi i politiky po celém světě. Není to žádný ezoterik ani poblázněný aktivista, ale chlap, který se celý život pohybuje v lese a prakticky zná, jak spousta věcí funguje – anebo nefunguje. Vedle toho je v kontaktu s řadou vědců a popularizuje některé objevy, které zatím málokdo zná.
Věděli jste, že vědci dnes už odhalili, že stromy komunikují a dokonce i slyší?
AI – nikdo neví, co se děje uvnitř!
Je tu, proniká čím dál hlouběji do našeho světa a čím víc budeme odkládat alespoň její uživatelské poznání, tím hůř pro nás. Umělé inteligenci se budu na svém kanálu opakovaně věnovat. Je to mohutné t…
Je tu, proniká čím dál hlouběji do našeho světa a čím víc budeme odkládat alespoň její uživatelské poznání, tím hůř pro nás. Umělé inteligenci se budu na svém kanálu opakovaně věnovat. Je to mohutné téma, které někteří srovnávají s takovým zlomem pro lidstvo, jako byl nástup písma. Podle některých programátorů a myslitelů se právě teď náš svět kompletně a zásadně proměňuje. Mám podobný pocit, a tak si v tom chci alespoň v základu udělat jasno. Zkuste to taky.
Dnes jsem si s programátorem Jiřím Dolejšem povídal o tom, jak vlastně funguje, a co si pod těmi opačnými písmenky oslího výkřiku AI představit. I když dokáže překvapivé věci, zatím je, promiňte, docela hloupoučká. Ale nebude to trvat dlouho, učí se rychle. Jestli chcete úvod do umělé inteligence včetně nějakých rad a doporučení, co vyzkoušet, pak jste tady správně.
Speciální rady a konkrétní doporučení jsem ještě nechal pro moje odběratele na herohero, ale nebojte se, i tady dostanete dost námětů k údivu i přemýšlení. Pokud jste ale zvědaví, zkuste https://herohero.co/petrhorky
Jak prorazí muzikanti do světa?
Velké hudební festivaly, to už je světový byznys, který běží celý rok, a kde skutečně komunikují celé instituce, pořadatelé a umělci z celého světa. Program vybírají na speciálních show přehlídkách an…
Velké hudební festivaly, to už je světový byznys, který běží celý rok, a kde skutečně komunikují celé instituce, pořadatelé a umělci z celého světa. Program vybírají na speciálních show přehlídkách anebo klidně mezi pouličními umělci, ceny se dojednávají u stolu s manažery anebo někde na ulici…
Kdo nesmí na pódium slavného ostravského festivalu? Proč se českým kapelám nedaří uspět ve světě, kolik stojí největší hvězdy a proč i kakao patří do Ostravy? O tom jsem se bavil se zakladatelkou festivalu Colours of Ostrava Zlatou Holušovou.
Můžeme žít bez válek?
Tentokrát jsem se bavil s antropologem Martinem Soukupem o tom, nakolik jde prohlásit, že válčení je člověku přirozené. Lze třeba najít naprosto mírumilovný kmen indiánů? Anebo naopak, úplně všichni v…
Tentokrát jsem se bavil s antropologem Martinem Soukupem o tom, nakolik jde prohlásit, že válčení je člověku přirozené. Lze třeba najít naprosto mírumilovný kmen indiánů? Anebo naopak, úplně všichni válčí? A co je důvodem? Měl pravdu Karel Marx když tvrdil, že až třídní nerovnost vede k válkám a bojům? Začíná velmi zajímavý rozhovor o tom, zda jsme tvorové závislí na válkách anebo zda bychom uměli žít i bez nich.
Kdo chcete video bez reklam a včetně bonusu i další výhody, pojďte na www.herohero.co/petrhorky.
Slováci jsou vystrašení a naplnění hněvem
Dnes to bude o situaci na Slovensku s významným slovenským sociologem Michalem Vašečkou. Není to tak dávno, co jsme odtud z České republiky závistivě pokukovali, jak se daří slovenské ekonomice, že př…
Dnes to bude o situaci na Slovensku s významným slovenským sociologem Michalem Vašečkou.
Není to tak dávno, co jsme odtud z České republiky závistivě pokukovali, jak se daří slovenské ekonomice, že přežili přijetí eura a dokázali si zvolit kultivovanou prezidentku. Jenže situace se změnila, Slovensko se pere s obrovskou nedůvěrou lidí v celý stát a jeho instituce, dezinformace a populismus se šíří mezi lidmi nevídanou měrou jako mor.
Bavili jsme se o tom, jaká je doopravdy situace na Slovensku, jaká tam je teď nálada – a pozor, probírali jsme i to, v čem bychom se v naší zemi měli poučit, na co si snad dát pozor, abychom nedopadli za pár roků úplně stejně. Doporučuji si poslechnout analýzu a vhled od Michala Vašečky – a doporučuji i bonus, kde rozebíráme, jak se podobné situaci dá vyhnout, případně čím ji léčit.
Rozhovor i s bonusem je na www.herohero.co/petrhorky.
Na svatbu jsem dorazil až napotřetí.
Mirka Jakeše, legendárního českého polárníka, co byl jako první Čech na severním pólu už asi znáte třeba z minulých rozhovorů na mém kanálu. Vsadím se, že ale nevíte o tom, jak v roce 1986 uskutečnil…
Mirka Jakeše, legendárního českého polárníka, co byl jako první Čech na severním pólu už asi znáte třeba z minulých rozhovorů na mém kanálu. Vsadím se, že ale nevíte o tom, jak v roce 1986 uskutečnil první český zimní výstup na nejvyšší horu Jižní Ameriky Aconcaguu. Mohu vás ujistit, že to byl dramatický příběh, který nevymyslíte, ten prostě můžete jedině zažít.
Jak jsou na tom Češi s odvahou?
Vážení diváci a posluchači, zde: www.herohero.co/petrhorky najdete celé video včetně 10 minutového bonusu a bez reklam! Jsme národ čecháčků a srabíků? Anebo je to jen populární nesmysl? Co si představ…
Vážení diváci a posluchači, zde: www.herohero.co/petrhorky najdete celé video včetně 10 minutového bonusu a bez reklam!
Jsme národ čecháčků a srabíků? Anebo je to jen populární nesmysl? Co si představíte pod slovem odvaha? Společnost Behavio provedla v naší zemi průzkum, jaký máme vztah k tomuto povahovému rysu a co si o něm myslíme. Výsledky jsou velice zajímavé a v rozhovoru jsem se o nich bavil s Vojtěchem Prokešem právě ze zmiňované společnosti.