Maluji něco, co už nebude
Honza Dungel je respektovaný malíř a úctyhodný cestovatel. Byl na spoustě expedic v jihoamerických džunglích a patří mezi těch několik bělochů, které indiáni znají, váží si jich a mají radost, když je…
Honza Dungel je respektovaný malíř a úctyhodný cestovatel. Byl na spoustě expedic v jihoamerických džunglích a patří mezi těch několik bělochů, které indiáni znají, váží si jich a mají radost, když je znovu uvidí u sebe ve vesnici. Zajímalo mne, jak člověka změní letitá setkávání s původními etniky, jak se člověk dívá na svět a na přírodu, když postupně sleduje, jak jí kolem amazonky a dalších životadárných řek ubývá…
Rozhovor vznikl za spolupráce s fondem Expedice Neuron.
www.nfneuron.cz
Mít se z hor kam vrátit
Víte, kdy a za jakých okolností vyrazili první Češi na polární souostroví Špicberky? A jak dramatický byl návrat v srpnu 1968? Poslechněte si povídání jednoho z účastníků této pionýrské expedice – býv…
Víte, kdy a za jakých okolností vyrazili první Češi na polární souostroví Špicberky? A jak dramatický byl návrat v srpnu 1968? Poslechněte si povídání jednoho z účastníků této pionýrské expedice – bývalého československého reprezentanta a mistra sportu Gerharda Tschunka.
Dekolonizaci Afriky odstartoval boj o zdroje
Co se to vlastně pořád děje v Africe? Proč je tam tolik válek a šíleného vraždění? Kořeny je třeba hledat už v koloniálních dobách a pak v tom, jak evropské koloniální mocnosti z Afriky odcházely. Doc…
Co se to vlastně pořád děje v Africe? Proč je tam tolik válek a šíleného vraždění? Kořeny je třeba hledat už v koloniálních dobách a pak v tom, jak evropské koloniální mocnosti z Afriky odcházely. Docent Jiří Klíma je expert, který Africe věnoval podstatnou část své vědecké kariéry. Teď v nakladatelství Lidové noviny vydal knihu Afrika ve vichru svobody, kde to složité téma popisuje v jediném svazku.
Odkazy:
Afrika ve vichru svobody
https://www.nln.cz/knihy/afrika-ve-vichru/
Dějiny Afriky
https://www.nln.cz/knihy/dejiny-afriky-vyvoj-kontinentu-regionu-statu/
Historie, úloha a význam Československé televize
Prof.Martin Štoll je dokumentaristou, žákem Jana Špáty, teoretikem filmu a médií a tak trochu z nutnosti i nakladatelem. Pozval jsem ho k sobě na Hausbot, abychom se společně pokusili uchopit téma Čes…
Prof.Martin Štoll je dokumentaristou, žákem Jana Špáty, teoretikem filmu a médií a tak trochu z nutnosti i nakladatelem. Pozval jsem ho k sobě na Hausbot, abychom se společně pokusili uchopit téma Československé televize. Napsal o ní knihu a tak jsem si říkal, že by stálo za to, pobavit se o tom, jak vlastně vznikla, jakou měla v průběhu let roli i pozici a proč je dobře (a pro některé politiky naopak špatně), že ji máme.
Příběh nejdražší české knihy
Pod stromeček patří kniha, to je jasné! Ale dovedete si představit, jak vznikala nejdražší česká kniha? Kolik váží, jak je veliká a kolik vlastně stojí? Odpovídat bude její autor (a můj kamarád), foto…
Pod stromeček patří kniha, to je jasné! Ale dovedete si představit, jak vznikala nejdražší česká kniha? Kolik váží, jak je veliká a kolik vlastně stojí? Odpovídat bude její autor (a můj kamarád), fotograf, špičkový grafik a tiskař.
Mám svou hodnotu už tím, že jsem
Je tu vánoční rozhovor. Skutečně existují příběhy a vzpomínky z dětství, které se nám propisují do celého života? Skutečně může nějaký dětský příběh ovlivnit, co jsme zač, a jak vedeme celý život? Něk…
Je tu vánoční rozhovor. Skutečně existují příběhy a vzpomínky z dětství, které se nám propisují do celého života? Skutečně může nějaký dětský příběh ovlivnit, co jsme zač, a jak vedeme celý život? Některé události možná nejde jenom překročit a uzavřít tím, „že je to dávno a už je to stejně fuk“. Poslechněte si rozhovor s paní Klárou Laurenčíkovou, která obhajuje svět dětí na jednáních naší vlády…jde to vůbec?
Musíme to chápat lidsky, ne historicky
Jirka Padevět je posedlý příběhy z české a československé historie 20. století a odvádí na tomto poli neuvěřitelné dílo. Kromě toho, že je ředitelem nakladatelství Academia, kromě toho, že je neuvěřit…
Jirka Padevět je posedlý příběhy z české a československé historie 20. století a odvádí na tomto poli neuvěřitelné dílo. Kromě toho, že je ředitelem nakladatelství Academia, kromě toho, že je neuvěřitelně plodným autorem, pomáhá nám všem v hledání národní identity. Obdivuji jeho dílo a měl jsem velikou radost, že si našel čas a přišel za mnou na hausbot. Jsme národ hrdinů anebo zbabělců? Máme se v dějinách čím s hrdostí chlubit, anebo bychom raději měli být zticha? Dejte si další Hausbot!
Evropské ledovce do 30 let zmizí
Ledovce se neustále mění a pohybují. Za pár let jich už ale spousta zmizí. Navíc v nich žije řada živých tvorů, mimo jiné i želvuška, která by dokázala přežít ve vesmíru i na jiných planetách. Že jste…
Ledovce se neustále mění a pohybují. Za pár let jich už ale spousta zmizí. Navíc v nich žije řada živých tvorů, mimo jiné i želvuška, která by dokázala přežít ve vesmíru i na jiných planetách. Že jste to někteří nevěděli? Tak pozor, začíná povídání, které jsem natočil s chytrou a krásnou vědkyní, co hýbe českým veřejným prostorem posledních let!
Video vzniklo ve spolupráci s Nadačním fondem Expedice Neuron.
www.nfneuron.cz
Ani otužilec nechce mrznout!
Jakub Chomát se učil dechová cvičení přímo i legendárního Wima Hofa. Navíc má i zkušenosti z jógy. Stál jsem o náš rozhovor mimo jiné i proto, že se právě vydávám do Antarktidy, kde se odolnost chladu…
Jakub Chomát se učil dechová cvičení přímo i legendárního Wima Hofa. Navíc má i zkušenosti z jógy. Stál jsem o náš rozhovor mimo jiné i proto, že se právě vydávám do Antarktidy, kde se odolnost chladu vyplatí zlepšovat, ale také proto, že mne zajímají dopady oné slavné otužilecké metody. Jak to funguje? Oč jde? Jaké jsou vědecké důkazy a co na sobě Jakub sám vyzkoušel? A kdo se bojí chladné koupele víc, muži nebo ženy?
Hausbotová kancelář uvádění historie na pravou míru 5/10
Často se hořekuje nad tím, že americká armáda při osvobozování naší země nedošla až na konec, že bychom určitě neskončili v Sovětské komunistické mocenské zóně. Je to ale pravda? Co když těch kroků, k…
Často se hořekuje nad tím, že americká armáda při osvobozování naší země nedošla až na konec, že bychom určitě neskončili v Sovětské komunistické mocenské zóně. Je to ale pravda? Co když těch kroků, které vedly do čtyřicetiletého marasmu komunismu, bylo mnohem víc? A co když si za některé můžeme sami? Je tu další histoircký HausboTalk s Michalem Stehlíkem zaměřený na další výbušné téma. Pojďme diskutovat, pojďme se bavit!
Ekonomická krize neskončila, jen ji odkládáme
Juraj Karpiš je pro některé kontroverzní, pro jiné naopak odvážný a přímočarý chlap, který se nebojí prezentovat svůj názor i proti ministrům či bankéřům. Nedávno v České republice vyšla přeložená jeh…
Juraj Karpiš je pro některé kontroverzní, pro jiné naopak odvážný a přímočarý chlap, který se nebojí prezentovat svůj názor i proti ministrům či bankéřům. Nedávno v České republice vyšla přeložená jeho kniha Špatné peníze (Zlé peniaze), ve které dokládá, že současný systém je jako závislý pacient, který potřebuje stále větší dávky léku, aby nezkolaboval. Ale to nejde donekonečna… Juraj nedávno přednášel na Vyšehradském ekonomickém fóru, a tak jsme si udělali setkání před kamerami u mne na hausbotu…
Možná mne zasadili do špatné země
Viděl indiánské kmeny na hraně vyhubení, zažil místa, které už nikdy nebudou nedotčená. Jakub Vágner o světě přemýšlí mnohem víc než jako o velkém rybářském rajónu. Setkali jsme se v jedné ze zbrusu n…
Viděl indiánské kmeny na hraně vyhubení, zažil místa, které už nikdy nebudou nedotčená. Jakub Vágner o světě přemýšlí mnohem víc než jako o velkém rybářském rajónu. Setkali jsme se v jedné ze zbrusu nových chatek pro hosty, kteří přijedou na jeho rybník Katlov nedaleko Kutné hory. Logicky jsme se proto museli bavit i o tom, kde má člověk kořeny, jak najít domov a s kým jej tvořit. Je tu otevřené a odvážné povídání o tom, jak se popasovat se světem kolem i v sobě.