Probíhající válku mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás komentuje spousta lidí a většinou se předhánějí v emotivních vyjádřeních na obranu Izraele. Mám až hrůzu z toho, že slova jako nutná válka, tvrdost, pomsta najednou létají prostorem, jako kdybychom už zapomněli, co doopravdy znamenají a jak opatrně je třeba s nimi zacházet.

Není diskuze o tom, že útok Hamásu na izraelské civilisty byl ohavný a nepřijatelný. Vedle toho hlasy volající po ohledech na palestinské civilisty jsou také důležité – ale pro někoho zaznívají jako zrada, jako obhajoba vrahů a lidských zrůd.

Tak jednoduché to ale není.

Historie vzájemných křivd, přepadení, bolestí a zrad mezi Izraelci a Palestinci, mezi Araby a Židy je příliš dlouhá a je příliš těžké se v ní zorientovat. Nechci štvát proti jedné ani druhé straně, ale chci se dostat k informacím.

Jak se svět na Blízkém východě dostal do situace, ve které je teď? Z nebe to nespadlo a není to ani výsledek jednoho podzimního teroristického rozhodnutí.

Pokud tedy nechcete zjednodušené pohledy a máte chuť ponořit se do souvislostí, poslechněte si tento rozhovor.

Velmi cenným respondentem byl expert na Blízký východ, který do dané oblasti jezdí už přes 30 let, vyučující na Metropolitní univerzitě v Praze, kde vede Centrum pro studium Blízkého východu, Břetislav Tureček.

Odkazy:
Jomkipurská válka – https://edu.ceskatelevize.cz/video/15390-jomkipurska-valka-1973
Šestidenní válka – https://edu.ceskatelevize.cz/video/15389-sestidenni-valka-1967
Útok na hotel King David – https://cs.wikipedia.org/wiki/Bombový_útok_na_hotel_Krále_Davida
Knihy Břetislava Turečka – https://www.databazeknih.cz/search?q=b%C5%99etislav+ture%C4%8Dek&hledat=

Celý rozhovor v délce 51 minut najdete na herohero.co/petrhorky