04. 02. 2018

CIVILIZACE

DOBRÁ ZPRÁVA O KONCI SVĚTA

Pětadvacet let cestuji po celém světě. To je hodně. Samotného mne to číslo leká. A, pravda – nakolik jsem na začátku svoji práci považoval za práci snů, teď občas odmítám nabídky k cestám, a ani se mi ven nechce. Ne snad proto, že by mne svět nebavil a nezajímal, ale proto, jak často už se k filmařům místní lidé chovají škaredě. Kolikrát udělali zkušenost, že filmaři něco natočili a pak o tom lhali, pak místním za jejich laskavost poslali zpátky mediální lež. Vím o tom, proto mám občas i pochopení pro nevraživost těch, kteří se ocitnou před naším objektivem.
V roce 2015 jsem natáčel v egyptském Ábusíru s českými archeology a jednou večer jsme kouřili šíšu společně s jejich šéfem, prof. Miroslavem Bártou. Myslím, že jsme oba byli překvapení tím, že se naše zkušenosti ze světa a z vědy potkávají… Nakonec jsme si o pár měsíců později plácli a pustili se do natáčení distribučního filmu o tom, jak se mění svět a lidské civilizace. Začali jsme společně cestovat po celém světě – od amazonských indiánů přes Velikonoční ostrov až po Evropu. Setkávali jsem se s lidmi jako Jane Goodall anebo John Tainter. A skládáme z toho film – ne o konci světa a o tom, jak dopadneme blbě (jak mnoho lidí tvrdí), ale o tom, že svět a jeho budoucnost vždycky rozhodovali živí lidé – ani ti co už umřeli, ani ti, co se ještě nenarodili – ano, jsem to my. Budoucnost bude taková, jakou si ji uděláme…

Dokumentární film CIVILIZACE režiséra Petra Horkého a egyptologa Prof.Miroslav Bárty o proměnách velkých civilizací a jejich podobností s tou naší současnou. Výpravná reality show našeho vlastního kolapsu. Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní?

Více na www.civilizace-film.cz

Distribuce: Bioscop