01. 11. 2019

EGYPT

natáčení 3D a 360° videí

Natáčení na vykopávkách českých egyptologů v Abúsíru je vždycky práce za odměnu. Tentokrát se však jednalo o velmi speciální záležitost. Zatímco vždycky točím něco, co běžný člověk nikdy neuvidí, protože objevené hrobky a objekty nejsou přístupné cizincům a turistům, tentokrát jsme měli maličko jiný úkol. Všechno jsme natáčeli právě pro ty, kteří by chtěli tato nedostupná místa vidět!

Pro rok 2020 je v Národním muzeu plánovaná výstava Sluneční králové, která představí právě českou egyptologii. Jan Fulík, český velvyslanec v Egyptě, nešetří chválou a prohlásil, že se jedná o výstavu, jakou v České republice ještě nikdo neviděl a za svého života už ji podruhé nikdo z nás neuvidí. Současný šéf Českého egyptologického ústavu, prof.Miroslav Bárta je skromnější, ale na moji přímou otázku připouští, že k staletému výročí české egyptologie by rádi předvedli maximum.

Právě proto jsme tentokrát byli na místě ve speciální sestavě. Kameraman Ferda Mazurek točil klasické 2D záběry, ale spolu s ním přijel i Evžen Janoušek, který zpracovával 360° prohlídky unikátních prostor a Marek Audy snímal speciální 3D záběry pro budoucí návštěvníky výstavy. Těšte se, děláme všechno pro to, abychom vám Egypt přivezli do Prahy. Abyste si sami zažili, jaké to je stát uvnitř nádherně zdobených prostor a přemýšlet, jak to asi před 4.000 let dokázali..?